Protezy nóg i ortotyka
OrtoPro

PROTETYKA

Oferta firmy ORTOPRO w zakresie protetyki obejmuje następujące produkty:

1. Protezy kończyn dolnych
protezy nóg
Protezy nóg.

 • Przy amputacji na poziomie stopy (amp. Choparta, Syme’a, Lisfranca i inne)
 • Podudzia (PTB, PTS, KBM)
 • Uda i przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym

2. Protezy kończyn górnych

 • Przy amputacji części dłoni oraz palców
 • Przedramienia
 • Ramienia
 • Przy wyłuszczeniu w stawie barkowym

3. Naprawy, korekty, dopasowania protez (również wykonanych w innych zakładach ortopedycznych)

Proteza jest dla każdego Pacjenta produktem wyjątkowym. Pełni ona w jego życiu szczególną rolę.
Należy jednak pamiętać, że proteza jest tylko sztucznym zastępstwem utraconej kończyny i jej działanie będzie bardziej lub mniej zbliżone do funkcjonowania zdrowej kończyny. Przy doborze odpowiednich elementów protezy oraz konstrukcji leja bierzemy pod uwagę następujące czynniki:

 • Poziom i przyczyna amputacji,
 • Ogólny stan zdrowia,
 • Kształt kikuta,
 • Poziom aktywności- w przypadku protez kończyn dolnych stosujemy czterostopniowy System Mobilności,
 • Wagę, wzrost,
 • Teren po jakim się porusza,
 • Aktywność zawodową i społeczną,
 • Hobby i inne potrzeby

Protetyka kończyn dolnych

Nowoczesna protetyka oparta jest na protezach modularnych, które przystosowane są do wszystkich poziomów amputacji. Nowoczesne protezy przewyższają protezy konwencjonalne zarówno pod względem kosmetycznym, jak i możliwością zastosowania różnorodnych rozwiązań technicznych (stawy kolanowe, stopy protezowe). W konstrukcji protezy modularnej kończyny dolnej wyróżniamy pięć zasadniczych części:

 • LEJ PROTEZY - służy do połączenia kikuta z konstrukcją protezy,
 • ZAWIESZENIE – służy do utrzymania protezy na kikucie,
 • ELEMENTY PRZEGUBOWE – stanowią ruchome połączenia poszczególnych członów protezy (stawy kolanowe, stawy biodrowe),
 • STOPA – służy do przenoszenia obciążeń, spełnia funkcją podpórczą,
 • ŁĄCZNIKI – do połączenia elementów protezy

Lej protezy

lej silikowowy - Liner
Lej silikowowy - Liner.

W naszej firmie przykładamy szczególną uwagę i staranność do wykonania części protezy przylegającej do ciała pacjenta czyli leja protezowego, gdyż to przede wszystkim od leja zależy komfort i wygoda użytkowania protezy Jako pierwszy w większości przypadków powstaje lej testowo-próbny, który pozwala na łatwe wykonanie niezbędnych dopasowań w przypadku wychwycenia przez Pacjenta ewentualnych niedogodności w trakcie użytkowania protezy.

Stosujemy różne rodzaje lejów oraz zawieszenia. Przy amputacji uda stosujemy lej pełno-kontaktowy wzdłużno-owalny lub lej czworokątny oraz ich modyfikacje. Jako zawieszenie możemy zastosować podciśnienie, lej silikonowy z mechanizmem zatrzaskowym lub pas.

Proteza podudzia
Proteza podudzia.

Przy amputacji na poziomie podudzia (goleni) zalecamy stosowanie leja silikonowego, leja kopolimerowego lub leja poliuretanowego z mechanizmem zatrzaskowym

Stopy i stawy protezowe

stopa protezowa
Stopa protezowa.

Wszystkie pozostałe elementy składowe protez kończyny dolnej dobierane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjenta.


Stopa protezowa z włókna węglowego
Stopa protezowa
z włókna węglowego.

Biorąc pod uwagę doskonałą funkcjonalność szczególnie polecamy naszym Pacjentom stopy dynamiczne oraz stopy z włókna węglowego, a w zakresie stawów kolanowych wieloosiowe stawy z układem pneumatycznym(rys.aa) lub hydraulicznym (rys.ab).


Stopa protezowa węglowa z Coverem
Stopa protezowa
węglowa z Coverem.

Pacjentom wymagającym najwyższej jakości polecamy staw kolanowy C-Leg oraz staw kolanowy Rheo.

Zainteresowanych zapraszamy na strony naszych dostawców w języku polskim (Ossur, Endolite, Blachford- www.ortocentrum.com.pl) i Otto Bock (www.ottobock.pl)

Protetyka Kończyn Górnych

Przegub kolanowy i pylon
Przegub kolanowy i pylon.

Dotyczy np. protezy palców, protezy ręki, protezy przedramienia, protezy ramienia, protezy barku- z podziałem na protezy kosmetyczne, protezy mechaniczne, protezy mioelektryczne (protezy bioelektryczne) oraz protezy hybrydowe.


Proteza uda
Proteza uda.

Głównymi przyczynami amputacji kończyn górnych są urazy i wypadki, ponadto choroby oraz wrodzone ubytki kończyn. Z wyjątkiem dzieci rodzących się z brakiem kończyny, proces protezowania powinien rozpocząć się natychmiast po amputacji. W przeciwnym razie Pacjent przyzwyczaja się do obecnego stanu i potem może mieć trudności w przystosowaniu się do korzystania z protezy.


Proteza uda z lejem z włókna węglowego
Proteza uda
z lejem
z włókna węglowego.

Większość codziennych czynności zależy od właściwego chwytu pomiędzy kciukiem a palcem, dlatego utrata kciuka jest szczególnie odczuwalna i traktowana jest nie tylko jako ubytek kosmetyczny, ale i funkcjonalny.

Protezy kosmetyczne

Proteza kosmetyczna dłoni
Proteza kosmetyczna dłoni.

Wsród Pacjentów, dla których priorytetem jest wizualne odtworzenie utraconej całkowicie lub częściowo kończyny doskonałym rozwiązaniem są wyglądające bardzo naturalnie protezy kosmetyczne.

Protezy kosmetyczne ręki chaarakteryzują się prostą budową i wykonane są z lekkich materiałów – plastiku, PCV, silikonu. Choć pozbawione funkcji mechanicznych, mogą służyć wykonywaniu prostych czynności, np. przytrzymywaniu drobnych przedmiotów.

Protezy mechaniczne

Zadaniem mechanicznej protezy kończyny górnej jest optymalne przejęcie (wraz z kikutem) funkcji manualnej. Najważniejszym celem jest rekonstrukcja ruchów dłoni, gdyż to właśnie ta część ręki odpowiada za wiele kluczowych w codziennym życiu czynności. Pacjent musi mieć możliwość chwytania i obracania przedmiotami różnego rozmiaru i kształtu.

W zależności od przeznaczenia, w protezie może być zastosowana dłoń czynna lub uchwyt. Protezy mechaniczne (kinetyczne) to propozycja dla osób chcących czynnie wykonywać ruchy w stawach kończyny górnej. Odbywa się to za pomocą cięgieł poruszanych przeciwległym barkiem lub/i łopatką. W zależności od poziomu amputacji, czynnymi mechanizmami jest dłoń mechaniczna w zakresie ruchów chwytnych oraz mechaniczny staw łokciowy w zakresie czynnego zgięcia, blokowania i odblokowywania.

Protezy mioelektryczne

Proteza mioelektryczna dłoni
Proteza mioelektryczna dłoni.

Jak działa taka proteza? Proteza zasilana jest systemem baterii wymagających systematycznego doładowywania. W chwili, kiedy mięsień kikuta kurczy się lub napina, wytwarzany jest sygnał elektryczny. Impuls ten, przetworzony przez elektrodę umieszczoną w leju protezowym, powoduje włączenie lub wyłączenie niewielkich elektrycznych silniczków ulokowanych w dłoni, nadgarstku lub łokciu protezy, co w rezultacie powoduje ruch protezy. Umiejętność wykorzystania wszystkich dostępnym funkcji sztucznej kończyny wymaga jednak nauki i treningu.


Proteza mioelektryczna dłoni
Proteza mioelektryczna dłoni.

Wiele osób preferuje ten typ protezy ze względu na małą uciążliwość sterowania sztuczną ręką oraz brak konieczności noszenia, często mało komfortowej, uprzęży. Jednak chyba największą zaletą protezy mioelektrycznej jest zakres ruchu, jaki ona umożliwia – sięgnięcie produktu z górnej półki w hipermarkecie czy podniesienie ołówka z podłogi nie stanowi większego problemu.


Programowana proteza dłoni
Programowana proteza dłoni.

Protezy hybrydowe

Powstają z połączenia dwóch technologii w jednej protezie, np. poprzez zastosowanie dłoni bioelektrycznej i mechanicznego stawu łokciowego w protezie ramienia.

Umowa z NFZ